Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Znajdź psa z odpowiednią energią

Wybór psa jest decyzją, którą należy podjąć rozważnie i świadomie. Pies to nie zabawka czy modny dodatek – to żywa istota. Decyzję o adoptowaniu psa powinno się traktować z tą samą ostrożną uwagą, z którą decyduje się o miejscu zamieszkania, posiadaniu dzieci czy ewentualnym zawarciu małżeństwa.

Zbyt często przygarnia się psa, ponieważ jest „uroczy” czy też „modny”, a nie ze względu na pozytywne aspekty jego zachowania i właściwy poziom energii. W takich przypadkach może się zdarzyć, że pies zostanie oddany do schroniska lub sklepu zoologicznego, a każdy zwrot stanowi negatywny wpis w aktach psa. Sugeruje, że pies nie nadaje się do adopcji, a im częściej był zwracany, tym bardziej prawdopodobne staje się jego uśpienie.

Przy wyborze psa należy koniecznie wziąć pod uwagę, w jaki sposób energia zwierzęcia będzie harmonizować z twoją energią. Ważne jest, aby poświęcić czas na refleksję nad sobą i rozpoznać swój poziom energii. Czy budzisz się wczesnym rankiem, wcinasz baton energetyczny i zdrowego shake’a, a następnie idziesz pobiegać po górach? Czy może kroczysz przez życie w nieco spokojniejszym tempie? Frustracja spowodowana konfliktem energii może powodować napięcie oraz problemy o dramatycznych skutkach, które dotkną zarówno ciebie, jak i psa. Weź zatem pod uwagę, w jaki sposób poziom energii zadecyduje o wyborze psa.

Gdy ustalisz poziom swojej energii, zacznij przyglądać się psom i ich poziomom energii. Pamiętaj, że rasa psa niekoniecznie musi warunkować jego osobowość, lecz niektóre rasy są znane z tego, że posiadają pewien rodzaj energii czy usposobienie. Kiedy zakończysz zbieranie informacji, będziesz miał pewne wyobrażenie i możesz zacząć poszukiwania psa. Nie zaszkodzi być przygotowanym.

Jeśli zdecydujesz się szukać psa w schroniskach, pamiętaj, że trudno będzie ocenić poziom energii psa trzymanego w klatce. Psy, które spędziły w zamknięciu dłuższy okres, bywają sfrustrowane i drażliwe. Pomoc fachowca lub kogoś z pewną wiedzę specjalistyczną może być przydatna w zmierzeniu poziomu energii psa.

Nie bój się wypytywać pracowników schroniska o psa. Nie są zainteresowani pozbyciem się zwierząt za wszelką cenę – większości z nich zależy na znalezieniu psom dobrego domu – więc możesz mieć pewność, że powiedzą ci prawdę. Dowiedz się, jaki naprawdę jest pies i jak odnosi się do pracowników oraz innych psów. Jak zachowuje się w czasie karmienia? Jak reaguje, gdy ludzie przychodzą oglądać inne psy? Odpowiedzi na te oraz podobne pytania pomogą ci dokładniej ustalić, jaki będzie pies w stosunku do ciebie i twojej rodziny.

Spacer to doskonały sprawdzian dla nowego psa. Dowiedz się w schronisku, czy możesz zabrać psa, który cię interesuje, na „jazdę próbną”. Zabierz go na przechadzkę dookoła domu i zobacz, jak się dogadujecie. Zdobędziesz nie tylko wstępny ogląd na waszą współpracę w stadzie, lecz także lepiej poznasz zasadniczy temperament psa, gdy odpędzisz frustrację i skumulowaną energię, które zostały wywołane zamknięciem w klatce.

Przede wszystkim, postaraj się bardzo, aby zostawić emocje za drzwiami. Będziesz miał mnóstwo czasu na wykształcenie więzi z psem po tym, jak weźmiesz go do domu i uczynisz częścią swojej rodziny. Dla własnego dobra, jak i dobra psa, nie pozwól atmosferze schroniska wpłynąć na twoją decyzję. Wizyta w schronisku może być bolesnym doświadczeniem, jeśli skupisz się na losie każdego z przebywających tam psów. Dla ciebie kluczowy jest wybór właściwego psa, a nie tego, którego ci żal. Uczucie litości w stosunku do bezdomnego psa na dłuższą metę nie przyniesie korzyści ani jemu, ani tobie.

Zachowaj otwarty umysł, zdobądź informacje, okaż cierpliwość! Ostatecznie wyjdzie to wam obojgu na dobre.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *