Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Szczeniak czy dorosły pies? Ważna decyzja!

Osoby, które chcą wziąć psa, często stoją przed dylematem, czy przyjąć psa dorosłego, czy szczeniaka?

Nie ma nic bardziej uroczego niż szczeniaki, gdyż są one miłe, przyjemne, wyglądają jak maskotki i emanują ogromnym uczuciem, a spojrzenie ich wielkich, okrągłych oczu porusza każde serce. Jeśli zdecydujesz się przyjąć szczeniaka, przez pierwsze miesiące życia będziesz musiał spędzić z nim mnóstwo czasu. Będziesz musiał dbać o jego potrzeby, uczyć, pokazywać prawidłowe zachowania i wychowywać, co wpływa na kształtowanie ich osobowości i zachowania w przyszłości.

Dorosły pies również może sprawić radość. Jeśli przyjmiesz dorosłego czworonoga, ominiesz często uciążliwe stadia rozwoju, takie jak ząbkowanie czy załatwianie potrzeb w dowolnym miejscu. W zależności od historii danego psa, tego czy został przeszkolony, zależy czy będziesz musiał poświęcić czas na jego trenowanie. Wystarczy że przyzwyczaisz psa do swojej codziennej rutyny, a po tym (zapewne niezbyt długim czasie) pies będzie gotowy by być twoim towarzyszem.

Wybór pomiędzy szczeniakiem i dorosłym czworonogiem może być wyzwaniem dla każdego miłośnika psów. Każdy ze zwierzaków ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji, dobrze jest zadać sobie kilka pytań.

 1. Czy masz czas, aby poświęcić się wychowaniu i przeszkoleniu szczeniaka?

Młody pies, w pierwszych miesiącach życia wymaga stałego nadzoru. Trzeba poświęcać mu bardzo dużo czasu, aby zapewnić mu porządne przeszkolenie i wpoić zasady dobrego zachowania. Jeśli pracujesz w domu lub masz elastyczny harmonogram zajęć to szczeniak jest dla ciebie, bo będziesz mógł mieć go na oku. Jeśli nie – rozważ wzięcie dorosłego psa!

 1. Czy jest dla ciebie ważne, aby samodzielnie wychować psa?

Przy samodzielnym wychowywaniu psa można wpłynąć na ukształtowanie jego osobowości i przyszłych zachowań. Jeśli zaś przygarniesz dorosłego psa, jego osobowość będzie już ukształtowana, więc możesz mieć problem ze zmianą dawnych przyzwyczajeń zwierzaka. Jeśli chcesz więc, aby pies od pierwszych dni wpasował się w życie twojej rodziny to wybierz szczeniaka.

 1. Czy masz dzieci?

Jeśli masz małe dziecko lub właśnie się go spodziewasz, może warto wstrzymać się z wzięciem psa (zarówno szczeniaka, jak i dorosłego). Małe dzieci mogą przypadkowo zrobić krzywdę psu, ale także pies może niechcący skrzywdzić dziecko. Starsze dzieci są bardziej odpowiedzialne i mogą pomóc w wychowywaniu i opiece nad psem (oczywiście pod czujnym okiem dorosłych). Jeśli zaś zdecydujesz się na dorosłego psa, sprawdź czy był on wychowywany w towarzystwie dzieci.

 1. Czy koszty są dla ciebie istotne?

Choć posiadanie psa, czy to szczeniaka czy dorosłego wiążą się z dodatkowymi kosztami, to jeszcze zakup rasowego szczeniaka to dużo większy koszt niż zakup dorosłego psa tej rasy lub adoptowanie takiego czworonoga. Dlatego jeśli cena psa ma być problemem to rozważ zaadoptowanie zwierzaka.

To tylko kilka z wielu pytań, które należy zadać sobie i swojej rodzinie przed podjęciem decyzji o wzięciu psa. Należy pamiętać, że chociaż psy są urocze, to jednak na skutek źle podjętych decyzji, zbyt wiele dorosłych psów szuka domu.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Śledzik
 • Blogger.com
 • co-robie
 • email
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
Jedna odpowiedź do “Szczeniak czy dorosły pies? Ważna decyzja!”
 1. BeataP 14 stycznia 2013

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *