Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Pies aktywny to pies szczęśliwy

Gimnastyka jest zbawienna dla zdrowia – pomaga spalić zbędne kalorie, zapobiega wielu schorzeniom i chorobom. W efekcie poprawia jakość życia i je wydłuża. Powinni ją stosować nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Z ostatnich statystyk wynika bowiem, że wiele psów cierpi na nadwagę. Będą więc szczęśliwsi i zdrowsi, gdy otrzymają odpowiednie ćwiczenia.

Szczególnie teraz, w okresie letnim, zapewnienie takiej rozrywki naszym czworonogom jest wyjątkowo łatwe. Na świeżym powietrzu i w pełni słońcu nasz pies będzie najbardziej uradowanym stworzeniem na świecie, gdy zorganizujesz mu jedno z następujących ćwiczeń:

Bieg na przełaj

Twoim zadaniem będzie znalezienie odpowiedniego szlaku. Najlepiej byłoby, gdybyś zaopatrzył się w odpowiednią obrożę, uprzęż czy smycz. Zaawansowani sportowcy wyczynowi wykorzystują w tym celu specjalnie zaprojektowane pasy, przymocowane w talii, zatem nie ma potrzeby angażowania rąk w trzymanie psa. Biegi na przełaj zacznij od krótkich serii, z czasem zwiększaj dystans. Razem z psem musicie się dostosować do waszego poziomu wytrzymałości.

Jazda na rowerze

Należy zaopatrzyć się w odpowiednie szelki dla psa, rower i smycz, którą można podłączyć do ramy roweru. Pies będzie ciągnął twój rower. Nie spodziewaj się jednak początkowo zbyt wielu sukcesów w tym sporcie, dlatego koniecznie nałóż ochraniacze, kask i rękawiczki! Ta forma aktywności wymaga bowiem wielu ćwiczeń i dużo cierpliwości.

Spacer

Najprostszą formą aktywności fizycznej, choć potrafiącą dostarczyć maksimum rozrywki, jest po prostu spacer z psem. Zarówno właścicielowi, jak i czworonogowi, pozwala się dotlenić, zrelaksować i odprężyć. Ale w tym wypadku również trzeba zachować pewne zasady. Spacerować możesz z psem idącym przy tobie albo za tobą. Nie pozwalaj na to, aby pies szedł przed tobą. Ta metoda „wychowania” dobrze sprawdza się także przy samym wychodzeniu z domu i powrocie. Cesar pisze:

 

Jeżeli nigdy nie miałeś okazji poczuć uniesienia towarzyszącego sytuacji, w której pies (lub kilka psów!) idzie obok ciebie, kompletnie zsynchronizowany z twoją energią i ruchami, to nie wiesz, czym jest życie! Jeżeli zawsze byłeś ciągnięty na smyczy przez psa biegnącego na przedzie, nie mogłeś doświadczyć prawdziwego piękna i bliskości, które wiążą się z wyprowadzaniem psa na spacer w prawidłowy sposób. Uwierz mi, że kiedy już zrobisz to właściwie, już nigdy nie będzie chciał robić tego tak, jak wcześniej!.

 

***

Odpowiednio zorganizowana zabawa z psem pozwoli na pogłębienie więzi na linii człowiek-zwierzę. Sprawi, że zarówno ty, jak i twój pupil, będziecie szczęśliwsi. A z racji tego, że ludzie kochają psy z powodu ich bezwarunkowego oddania, tym razem ty okaż im swoją miłość, spędzając ze swoim pupilem trochę czasu na zabawach na świeżym powietrzu.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Śledzik
 • Blogger.com
 • co-robie
 • email
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • RSS
2 komentarze do “Pies aktywny to pies szczęśliwy”
 1. Patryk 21 sierpnia 2012
  • marycjusz 22 listopada 2012

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *