Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Niezbędnik domowy szczeniaka

Narodziny dziecka to ogromna zmiana w życiu każdej rodziny. Uczymy się dbałości o drugą bezbronną istotę oraz odpowiedzialności. Poznajemy potrzeby małego człowieka, nabywamy produkty niezbędne do jego rozwoju. A ze szczeniaczkiem jest niemal tak jak z dzieckiem. O co więc trzeba zadbać po zakupie małego pieska? Oto niezbędnik szczeniaka:

 Obroża i smycz

Obroża musi być dopasowana tak, aby nie spaść. Nie powinna też być mocno zaciśnięta, tak aby zmieścić dwa palce pomiędzy nią a szyją psa. Najlepiej, żeby posiadała również opcję regulowania. Z kolei smycz, którą przyczepia się do obroży, daje kontrolę podczas spacerów. Z tego powodu powinna być mocna i dobrze wykonana.

 Legowisko

Pierwsza noc szczeniaka w Twoim domu jest niezwykle ważna. Istotne jest, by poczuł się on przytulnie i bezpiecznie. Wybierz więc łóżko małe lub średnie, miękką poduszkę, koc lub ręcznik. Szczeniaki lubią też pianki, które wypełniają legowisko. Jeśli jednak Twój pies ma tendencję do ich żucia i połykania, zrezygnuj z nich, by uniknąć zatkania jego jelit.

Miska

To niezwykle ważny element uposażenia psa. Możesz wybrać miskę ceramiczną, plastikową, a nawet szklaną. Najtańszą opcją będzie miska plastikowa, ale tworzywo sztuczne jest siedliskiem bakterii i pozostałości, zwłaszcza wgniecione lub porysowane obszary powierzchni. Stąd trzeba ją często wymieniać. Miski ceramiczne z kolei są kosztowne, łamliwe i niektóre mogą zawierać ołów, który jest szkodliwy dla psów. Najlepszym wyborem, choć najdroższym, jest miska stalowa – mocna, łatwa do czyszczenia i dezynfekcji.

Karma

Szczeniakowi zwykle dopisuje duży apetyt. Kalorie są niezbędne do rozwoju zdrowych kości, narządów, skóry i sierści. W ciągu pierwszych 12 miesięcy powinno się stworzyć dla niego odpowiednią dietę dostosowaną do tych wymagających potrzeb żywieniowych. Taka specjalna mieszanka dla szczeniaka jest połączeniem białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Zwykle producenci żywności dla szczeniaków oznaczają ją dodatkową adnotacją: „dla wzrostu i rozwoju”. Najlepiej jednak byłoby, żebyś odpowiednią dietę dla swojego szczeniaka ustalił/-a z weterynarzem.

Artykuły pielęgnacyjne

Szczeniak potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji – jego sierść trzeba regularnie myć, czesać, szczotkować, paznokcie wymagają przycięcia, uszy czyszczenia, a zęby szczotkowania. Twój niezbędnik domowy powinien zawierać: suszarkę, szczotkę, grzebień, waciki, roztwór do czyszczenia uszu, obcinacz do paznokci, nożyce, szampon i odżywkę, szczoteczkę i pastę do zębów, ręczniki.

Zabawki

Szczeniaki uwielbiają zabawki – te do gryzienia, gumowe czy pluszowe. W sklepach jest ich całe mnóstwo do kupienia. Wybierać jednak należy te trwałe, wykonane z mocnego materiału. Gdy jednak Twój szczeniak zniszczy zabawkę – a tak na pewno będzie – trzeba ją niezwłocznie wyrzucić. Szczeniaki bowiem mają tendencję do połykania wszystkiego, dlatego istnieje duże niebezpieczeństwo, że może się zatruć lub zakrztusić.

 ***

To tylko niektóre z produktów, które Twój szczeniak powinien posiadać. Ważne, by w tym wszystkim nie kierować się ogólną tendencją, ale wybierać materiały specjalnie dla niego. To one dadzą mu poczucie przynależności do Twojego domu, odnalezienia własnego miejsca w swoim pieskim świecie i rodziny.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *