Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Nie tylko pchły mogą powodować swędzenie u psów!

Ukąszenia i użądlenia przez owady – zazwyczaj: pszczoły, osy, komary, kleszcze, pchły, mrówki a nawet pająki – są dość powszechne u psów. Najczęściej powodują one minimalne objawy, lub są wręcz bezobjawowe, jednak niektóre mogą spowodować reakcje alergiczne zagrażające życiu. Najczęstszymi oznakami ukąszeń są zaczerwienienia i obrzęki w miejscu ukąszenia.

Jeśli pies jest uczulony na jad zawarty w ślinie owadów, po ukąszeniu można zaobserwować poważniejsze objawy takie jak: duży obrzęk pyska, wymioty, trudności w oddychaniu, a w niektórych przypadkach nawet śmierć.

Latające owady (pszczoły, osy itp.), które uaktywniają się wiosną i latem, najczęściej kąsają w pysk, gdy pies próbuje powąchać lub złapać owada. Jeśli żądło jest widoczne, można spróbować usunąć je pęsetą i miejscowo zastosować maść antybakteryjną (…).

Kleszcze mogą nie tylko spowodować obrzęk w miejscu ukąszenia, ale także przenosić choroby. Najlepszą ochroną przed kleszczami jest zapobieganie – na rynku istnieje wiele produktów, które chronią przed kleszczami (obroże, spraye itp.), jednak dobrze jest też w tej kwestii poradzić się weterynarza. Jeśli jednak zdarzy się tak, że pies złapie kleszcza, to do usunięcia go użyj pęsety lub specjalnego narzędzia, i pamiętaj, by usunąć go uważnie, tak by głowa kleszcza nie została w ciele psa, bo wtedy do organizmu zwierzęcia przedostanie się trucizna.

Psy ukąszone przez pchły, często podgryzają się w ogon i intensywnie drapią, wskutek reakcji alergicznej na ślinę insektów. Powoduje to wypadanie sierści (łysienie). Jeśli rozłożysz sierć psa na przykład za pomocą grzebienia, dostrzeżesz pchły lub czarne cętki, które wyglądają jak brud. Jeśli zbierzesz je zwilżonym wacikiem, zobaczysz na nim czerwony kolor. Ten „brud” to w rzeczywistości krew. Istnieje kilka dobrych produktów, które pomagają w walce z pchłami. Ważne jest, by wybrać produkt, który zabija pchły, przed tym zanim pogryzą twojego pupila, by wtedy uniknie się kontaktu skóry psa z śliną, która powoduje reakcję alergiczną i swędzenie.

Jeśli reakcja alergiczna jest bardzo silna, należy zasięgnąć porady weterynarza, który dobierze odpowiednie leki i antybiotyki. Psy, które mają widoczny obrzęk wokół pyska, trudności z oddychaniem, widoczne efekty bólu lub swędzenia – natychmiast powinny być zabrane do weterynarza.

Na podstawie Cesarway.com (Henry Cerny)

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *