Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Kiedy zmieniasz miejsce zamieszkania

images (3)Prędzej czy później, nadchodzi czas, kiedy wielu z nas staje twarzą w twarz z tym trudnym zadaniem, jakim jest przeniesienie się do nowego domu. Przeprowadzka jest stresująca dla ludzi, więc można sobie wyobrazić, jak trudna może być dla naszych czworonożnych domowników – wszystkie znajome miejsca znikną, a znajome zapachy zostaną przeniesione w całkiem nową przestrzeń. W jaki sposób© można przygotować psa do przeprowadzki?

Planowanie z wyprzedzeniem

Oczywiście, będziesz wiedzieć o planowanej przeprowadzce na długo przed tym, jak pies zorientuje się, że nadciągają zmiany. Najważniejsze (o ile to możliwe), aby nie przenosić się nagle – z dnia na dzień. Jeśli twój nowy dom znajduje się stosunkowo niedaleko od tego, w którym mieszkasz teraz, zacznij zabierać psa na spacer w tamte okolice. To umożliwi mu poznanie nowych zapachów i otoczenia. Jeśli przeprowadzasz się do odległego miejsca, rada jest taka sama – mimo że jej realizacja może wiązać się z utrudnieniami. Po przyjeździe w nowe miejsce, zabierz psa na dłuższy spacer, zanim wprowadzisz go do domu – pozwól mu zbadać nową okolicę i dopiero wtedy zabierz go do środka.

images (4)Jak w przypadku adopcji

W obu przypadkach, zasady wprowadzania psa po raz pierwszy do nowego domu są takie same. Po długim spacerze wprowadź czworonoga do środka i, przytrzymując go na smyczy, oprowadź po pomieszczeniu. Pokaż psu, gdzie będzie spał i jadł. Nieocenioną pomocą okażą się przedmioty zabrane z dawnego domu (miski, łóżko, zabawki), przesiąknięte znajomymi zapachami. Upewnij się, że będą na miejscu, zanim zabierzesz zwierzę do nowego domu.

Minimalizowanie traumy

Odczuwane przez nas emocje związane z przeprowadzką psy odczuwają znacznie silniej. Podczas przygotowań do zmiany miejsca zamieszkania wszystko jest w ruchu – meble są przestawiane, wszystko znajduje się w pudłach, przez dom przechodzą nieznajomi ludzie. Cały dotychczasowy porządek, do którego przywykł pies, zostaje wywrócony do góry nogami, co jest bardzo stresującym przeżyciem dla czworonoga. W miarę możliwości, staraj się utrzymać regularne pory spacerów i karmienia. Im mniej zakłócany jest codzienny rytm, tym lepiej. Trzeba przekierować uwagę psa na znane czynności i przedmioty, aby jak najmniej skupiony był na tym, co się dzieje wokół. Ulubione zabawki psa powinny być spakowane jako ostatnie, najlepiej w torbę, która będzie łatwo dostępna, abyś w każdej chwili mógł dać ją zwierzęciu w drodze do nowego domu.

images (5)Ciesz się chwilą

Pamiętaj, że twój pies wyczuwa twoje emocje i nastrój. Szybko przyzwyczai się do nowego miejsca i nowej sytuacji, pod warunkiem, że ty również to zrobisz. Jeśli jesteś szczęśliwy, twój czworonożny przyjaciel również będzie szczęśliwy. Najlepszym sposobem na ułatwienie psu przeprowadzki jest zachowanie spokoju i bycie prawdziwym przywódcą stada.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *