Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Jak stymulować psi umysł

happy-dogStymulowanie umysłu psa i zachęcanie go do próbowania nowych rzeczy jest najlepszym sposobem na uszczęśliwienie go. Znalezienie sposobu na pracę z instynktowną naturą psa może pomóc wydobyć z niego wszystko, co najlepsze. Codzienne spacery zapewniają rutynę, podczas której budujesz swoją więź z psem, ale to przerwa na zabawę może dać więcej możliwości na trenowanie z nim nowych umiejętności.

Wielu właścicieli psów rozumie zabawę jako spuszczenie pupila ze smyczy i pozwolenie mu na beztroskie bieganie, ale zabawa może być także produktywnym czasem, w którym twój pies będzie zużywał swoją energię, a ty będziesz mógł skupić się obserwacji jego natury. Psy bawią się na dwóch płaszczyznach: po pierwsze jako psy, po drugie jako rasa. Zrozumienie tej różnicy i odpowiednie ukierunkowanie energii jest kluczem do uczynienia z tej przerwy w spacerze wspaniałego doświadczenia edukacyjnego.

Oto wskazówki Cesara, które pomogą ci stymulować rozwój twojego psa poprzez zabawę.

1. Pobudzanie węchu.
Wszystkie psy potrafią tropić, wykorzystując swój zmysł węchu. Możesz więc zorganizpować zabawę w ukrywanie jedzenia – zbuduj tor przeszkód z przenośnych pojemników, ponacieraj kolejne miejsca na drodze jedzeniem, a na końcu ukryj smakołyk, który po odnalezieniu będzie nagrodą dla twojego pupila. Taka gra zachęca psa do rozwiązania problemu, ale też pomaga w budowaniu pewności siebie twojego psa.

happy dog 22. Użyj swojej wyobraźni.
Nie musisz wydawać wiele na drogie zabawki i narzędzia treningowe dla swojego pupila. Przypomnij sobie dzieciństwo – pamiętasz, jak budowałeś w pokoju fortecę z kanapy, fotela i poduszek? To smao możesz zrobić dla psa, organizując w ten sposób kurs agility w swoim domu. Zachęć psa smakołykami, by zwabić go do miejsca treningu i zachęcić do wykonywania ćwiczeń, które mu zaproponujesz. Bądź cierpliwy, pies nie od razu może zrozumieć tę zabawę, ale odpowiedniza zachęta i spokój z twojej strony zachęcą go do aktywności. Pamiętaj też, że wszystkie rodzaje psich zabawek moga zostać wykonane w domu – kulki, w których ukrywa się smakołyki mogą być równie dobrze zastąpione plastikowa butelką po wodzie. Dla twojego psa to nie robi żadnej różnicy! To naprawdę edukacyjne zajęcie- pies uczy się, jak zdobyć jedzenie, jak wiele trudu go to kostzuje, a jak już udaje mu się je wydobyć – jest usatysfakcjonowany i szczęśliwy.

3. Baw się jak pies.
Wszystkie psy uwielbiają biegać i gonić za rzeczami. Przywiąż do długiego patyka sznurek, na którego końcu umieścisz maskotkę. Pomachaj tym przed oczami swojego psa, tak by przyciągnąć jego zainteresowanie. Zwisają go przed swoim psem, aby złapać kontakt wzrokowy i uwagi. Aby uczynić zabawę ciekawszą, możesz umieścić w maskotce smakołyki lub natrzyj ją ulubionym jedzeniem pupila. Zamiast intensywnie machać tym wabikiem, co jest naturalną skłonność człowieka, przemieszczaj go powoli, zatrzymuj i wprawiaj w ruch ponownie. To zachęca psa do skupienia i umożliwia ci kontrolę – im szybciej poruszasz zabawką, tym szybciej wyczerpuje się energia psa; im wolniej przemieszczasz kij, tym bardziej motywujesz jego umysł do pracy.

happy dog 34. Dyscyplina może być dobrą zabawą.
Jednym z częstych sposobów, wykorzystywanych do nauczenia szczeniaka reagowania na jego imię jest zabawa w chowanego. Kiedy pies nauczy się już wykonywać polecenie „zostań!”, taka zabawa może być naprawdę dobrym ćwiczeniem. Polega to na tym, że wydajesz psu polecenie „zostań”, a sam ukrywasz się w innym pokoju lub za drzewem. Możesz stopniowo zwiększac dystans, w jakim się chowasz, tak, aby twój pies miał przed sobą wciąż nowe, trudniejsze wyzwanie w odnalezieniu ciebie. Kiedy już jesteś w kryjówce, zawołaj psa i cierpliwie czekaj aż cię znajdzie. Nie powtarzaj ponownie jego imienia czy polecenia – daj mu czas na posuzkiwania. Kiedy cię odnajdzie- daj mu smakołyk. Bedziesz miał okazję obserwować, jak twój pies staje się coraz lepszym tropicielem, a jego pewność siebie rośnie.

5. Przeciąganie liny – pamiętaj o ryzyku!
Biorąc pod uwagę dostępność lin i zabawek zachęcających do przeciągania i siłowania się ze swoim psem, nie dziwi fakt, że właściciele psów często bawi się w ten sposób ze swoimi pupilami. Trzeba jednak zdawac sobie sprawę z ryzykiem, jakie niesie za sobą ta niepozorna gra. Zabawa ta bowiem wydobywa z twojego psa drapieżnika, zezwala na agresję i waleczną postawę – dlatego tez może zagrażać waszej więzi. Musisz się więc upewnić, że masz kontrolę nad swoim pupilem, że darzycie się wzajemnym szacunkiem i zaufaniem – zanim zachęcisz go do zabawy w szarpanie liny zębami.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *