Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Dlaczego pies gryzie? 5 głównych przyczyn

dogbite1. Poczucie własności

Poczucie konieczności ochrony własności jest jedną z głównych przyczyn. „Własnością” w odczuciu psa może być zabawka, żywność, terytorium, a nawet człowiek. Psy stróżujące i pasterskie mają najbardziej rozwinięte poczucie posiadania/ochrony, ale takie zachowanie może pojawić się u każdego czworonoga. Aby zminimalizować zaborcze zachowanie, zacznij trening wcześnie (wprowadzając komendę „zostaw to” podczas zabawy czy  „poczekaj” podczas karmienia). Zwróć również uwagę dzieciom, aby nie niepokoiły psa podczas jedzenia czy obgryzania kości.

2. Strach

Strach wzbudzają zazwyczaj nieznajomi: lekarze weterynarii,  listonosze, osoby spotykane po raz pierwszy oraz nieznane sytuacje. Zaskoczony lub nagle obudzony pies również może przestraszyć się i ugryźć. Wczesna socjalizacja jest bardzo ważna – młody pies narażony jest na wiele różnych  bodźców i niepokojących czy stresujących sytuacji. Aby nieco złagodzić odczuwany przez psa stres podczas pierwszej wizyty u weterynarza pozwól mu poznać personel, nagrodź go smakołykiem.

3. Ból

Nawet najbardziej przyjazny pies może ugryźć, jeśli odczuwa dotkliwy ból. Jeśli twój pies ma dysplazję stawu biodrowego, ciężkie zapalenie ucha środkowego lub jakąkolwiek przewlekłą kontuzję, poinstruuj dzieci, aby nie dotykały bolących miejsc i delikatnie obchodziły się z psem. Jeśli twój pies staje się w stosunku do ciebie oschły bez powodu, rozważ możliwość pojawienia się urazu fizycznego i bólu oraz wizytę u weterynarza.

Scared_Dog4. Instynkt macierzyński

Najlepiej ułożony pies może ugryźć, gdy ma szczeniaki. Bądź świadomy, uszanuj instynkt macierzyński i nie zakłócaj spokoju suki, która niedawno wydała na świat szczenięta. Upewnij się, że matka i szczenięta mają miejsce, gdzie mogą czuć się bezpiecznie i nic nie zakłóca im spokoju.

5. Instynkt drapieżcy/Chęć polowania/Instynkt łowiecki

Pies ma instynkt drapieżnika i musimy być tego świadomi. Bieganie lub jazda na rowerze w jego pobliżu czasem może sprowokować go do pościgu. Jeśli zwierzę ruszy w pościg, najlepiej zatrzymać się i, nie nawiązując kontaktu wzrokowego, poczekać aż pies odejdzie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *