Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Czego ludzie mogą nauczyć się od psów?

Czego ludzie mogą nauczyć się od psów?

Przez wieki to my uczyliśmy psy, tego co mogą dla nas robić. Ostatnio stwierdziliśmy, że najlepszy przyjaciel człowieka może nauczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych, tego czego ludzie nie potrafią.

Dogoterapia

Psy mogą być świetnymi pomocnikami na przykład podczas terapii dzieci i młodzieży z umiarkowanym lub ciężkim upośledzeniem umysłowym. Podczas sesji wykonywane są różne ćwiczenia, które mają rożne cele, na przykład spacer z psem rozwija umiejętności motoryczne, głaskanie i pieszczoty psa, podczas gdy ten grzecznie siedzi rozwija u pacjentów umiejętność dotyku.

Psy i czytanie

Badanie przeprowadzone w ramach projektu pilotażowego w Minnesocie wykazały, że czytanie z psem pomogło dziesięciu na czternaścioro dzieci podnieść umiejętność czytania o jeden poziom. Skąd takie efekty? Okazuje się, że dzieci, które ucząc się czytać, czytają psu zwiększają ufność i eliminują wstyd. Psy nie śmieją się ze źle przeczytanego wyrazu, nie przerywa, i jest uprzejmym słuchaczem, zaś dla dziecka przebywanie i robienie czegoś w towarzystwie psa jest zabawą i przyjemnością.

Psy i nadzieja

Organizacja non-profit z Nowego Jorku – A Fair Shake for Youth – wykorzystuje psy rozwijania u młodzieży empatii, poczucia własnej wartości i tym podobnych umiejętności i zachowań. Program jest skierowany do młodzieży szkolnej, która jest uczona także komunikacji, języka ciała, miłości i osiągania sukcesów. Program obejmuje pokazy, wizyty gości, wycieczki do schronisk dla psów itp. Uczestnicy programu przechodzą różne zmiany: „Kiedyś myślałem, że psy są jak rzeczy, teraz widzę, że mają uczucia”, „Przekonałem swojego przyjaciela, żeby zaprzestał bicia swojego psa”.

Psy i więzienie

Wiele więzień w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły program adopcji psów, które są trenowane przez więźniów, na przykład psy ratownicze, które potrzebują rehabilitacji. Podczas, gdy więźniowie szkolą psy, psy uczą ich odpowiedzialności i opiekuńczości. W innym przypadku więźniowie przygotowują psy do pracy z weteranami wojennymi. Z drugiej strony psy uczą więźniów, że można żyć w dobry i pozytywny sposób. Często, gdy innym ludziom nie udaje się dotrzeć do więźnia, udaje się to psu. Jeden z więźniów mówi: „Gdy trafiłem do więzienia, miałem problemy z napadami gniewu – pomogły mi psy – praca z nimi pomogła mi odpocząć i uspokoić się, a także zrobić coś bezinteresownie”.

To tylko kilka przykładów z setek programów współpracy z psami, które uczą nas, jak być lepszymi ludźmi. Niezależnie od życiowych doświadczeń, mogliśmy się dowiedzieć o bezwarunkowej miłości i współczuciu.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *