Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Co zrobić, by uniknąć pogryzienia przez psa?

biting-dog-1Połowa pogryzień przez psy, wymagających interwencji medycznej dzieje się przy udziale dzieci. Niezwykle istotne jest więc nauczenie dzieci, jak zachowywać się w obecności obcego psa, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

1. Niebezpieczny nieznajomy. Tak jak w przypadku obcych dorosłych, dziecko nie powinno nawiązywać kontaktu z obcymi psami – szczególnie, kiedy są bezpańskie. Nawet jeśli zdarzy się, że twoje dziecko zobaczy szczególnie uroczego psa, przy którym będzie właściciel, powinniście najpierw właśnie z nim ustalić, czy można psa pogłaskać, jak należy się wobec niego zachować i czy pies lubi być dotykany przez obcych.

2. Nie uciekaj i nie krzycz. Jeśli obcy pies zbliża się do dziecka, nie powinno ono reagować impulsywnie i gwałtownie: nie wolno krzyczeć czy uciekać – pies może odebrać to jako sygnał do zabawy w pościg i po prostu zacznie gonić dziecko. Zachowanie spokoju jest w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zdarzy się tak, że pies powali dziecko na ziemię, powinno ono zwinąć się w kłębek i leżeć nieruchomo – nie eskalując sytuacji i nie dając psu zachęty do kolejnych negatywnych zachowań.

3. Zgłoś dziwne zachowanie. Jeśli dziecko zauważy bezpańskiego psa lub takiego, który wykazuje negatywne lub dziwne zachowanie, powinno natychmiast powiedzieć o tym zaufanej, dorosłej osobie. Może się bowiem zdarzyć tak, że pies jest chory na wściekliznę, wówczas należy zgłosić to odpowiednim organom.

pobrane (4)4. Ugryzienie zgłaszamy dorosłym. To bardzo ważne, żeby twoje dziecko po ewentualnym ugryzieniu przez psa, powiedziało ci o tym natychmiast. Nie pozwól, by twoje dziecko myślało, że poprzez powiedzenie ci o takiej sytuacji wpędzi siebie lub psa w kłopoty – musi wiedzieć, że natychmiastowe powiadomienie o ugryzieniu jest ważne dla jego zdrowia.

5. Nie dotykaj, nie mów, nie patrz. To najważniejsza zasada podczas pierwszego kontaktu z jakimkolwiek psem – nie nawiązywać z nim kontaktu w sposób, w jaki robisz to z ludźmi. Nie patrz mu prosto w oczy, nie mów do niego i nie głaszcz go – daj mu czas na zapoznanie się z twoim zapachem. To jest zasada, którą musisz wpoić swoim dzieciom: dzięki temu ich spotkania z nowymi psami będą przebiegać łagodnie i spokojnie.

6. Nie przeszkadzaj. Bardzo ważne jest, żeby nauczyć dzieci, by nie przeszkadzały psom w takich czynnościach jak sen czy jedzenie. Pies wyrwany z drzemki przez gwałtowne głaskanie i kwilenie nad uchem, może zareagować agresywnie. Podobnie jak pies, któremu przeszkadza się w jedzeniu. Dlatego ważne jest, by wytłumaczyć dzieciom, że muszą uszanować psi czas jedzenia i spania, że przeszkadzanie w tych czynnościach może być niebezpieczne.

Wystarczy trochę ostrożności i zdrowego rozsądku, by zapobiec pogryzieniom przez psa – emanowanie energią spokojnie asertywną jest natomiast najlepszą metodą na takie sytuacje.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *