Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

Co zachowanie psa mówi o jego właścicielu?

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Czy to ci się podoba, czy nie, zachowanie psa odzwierciedla, jak widzą cię inni. Badania wykazują, że kiedy naszemu psu przygląda się nieznajomy, pewne zachowania czworonoga tłumaczy osobowością jego pana. Należy jednak pamiętać, że bardzo często tego typu analizy to po prostu uprzedzenia, których jednak powinniśmy być świadomi. Poniżej opisuję kilka kluczowych zachowań właściwych psom:

cesar millan zaklinacz psówSpokojny versus nadpobudliwy
Jeśli pies jest spokojny, właściciela postrzega się jako silną osobę, która jest w stanie zapanować nad sytuacją nawet w obliczu niesłychanie trudnych wyzwań życiowych. Właściciele takich psów zawsze znajdują czas na takie aktywności, jak kąpiele, joga czy medytacje. Zazwyczaj są dobrze zorganizowani i bardzo skrupulatni. Wszystko robią bardzo dokładnie i w sposób niezwykle przemyślany. Do kolejnego zadania zabierają się dopiero wtedy, gdy skończą wcześniejsze.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku właścicieli nadpobudliwych psów – znajdują się oni w ciągłym ruchu i nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. Wydają się zestresowani i niespokojni. Mają także trudności ze skupieniem się na jednej rzeczy w danym czasie, nie kończąc zadań, których się podjęli. Jeśli jesteś właścicielem nadpobudliwego psa, prawdopodobnie przez cały czas obawiasz się, że coś cię ominie, i dlatego nieustannie poszukujesz nowych wrażeń.

cesar millan zaklinacz psówLeniwy versus energetyczny
Osoby będące właścicielami leniwych psów w wolnym czasie lubią się oddawać się błogiemu relaksowi. Często wylegują się na basenie albo czytają ulubione książki. Po powrocie z pracy sączą lampkę wina i leżąc na wygodnej sofie, oglądają ulubione programy telewizyjne. Odwrotnie rzecz się ma z właścicielami energetycznych psów. Są też bardzo aktywni – kiedy skończą określone zadanie, od razu zabierają się do kolejnego. Po pracy wolą spotkać się ze znajomymi, niż wylegiwać na kanapie przed telewizorem. Z uwagi na wysoki poziom aktywności na ogół śpią mniej niż właściciele leniwych psów.

cesar millan zaklinacz psówCichy versus hałaśliwy
Właściciele cichych psów wolą spędzić czas wolny z grupką najbliższych przyjaciół, niż wybrać się do głośnego baru na imprezę zakrapianą alkoholem. Są raczej introwertykami i nie tracą czasu na ploteczki czy rozmowy o niczym. Wolą konwersacje na wysokim poziomie intelektualnym. Lubią muzykę klasyczną, folk i delikatne brzmienia. Są przeciwieństwem właścicieli hałaśliwych psów. Ci drudzy bowiem uwielbiają imprezować, spotykać się ze znajomymi i znajdować się w centrum uwagi. Zazwyczaj są to osoby, które słuchają głośnej muzyki w samochodzie lub tańczą pod sceną na koncercie rockowym.

Obsesyjny versus swobodny
Właściciele obsesyjnych psów zazwyczaj są drobiazgowi. Uważa się ich także za histeryków. Nie ufają nieznajomym i wykazują tendencję do skupiania się na negatywnych aspektach każdej sytuacji, w jakiej się znajdą. Dążą do trzymania wszystkiego pod kontrolą, stroniąc od wszelkich przejawów spontaniczności. Kiedy mają urlop, wolą wykupić wycieczkę w biurze podróży, niż zaplanować wyprawę samodzielnie.
Właściciele tak zwanych swobodnych psów nie zapełniają sobie głowy nieistotnymi detalami. Żyją chwilą obecną, biorą życie takim, jakim jest, a jeśli już się czymś martwią, to tylko tymi rzeczami, na które realnie mają wpływ. Ich idealną formą wypoczynku mógłby być, na przykład, trekking w Himalajach lub niepowtarzalna przygoda na afrykańskim safari.

Przywiązany versus zdystansowany
Właściciele psów pierwszego typu są kochający, czuli i serdeczni. Uwielbiają się przytulać i spędzać czas z bliskimi. Na ogół też są bardziej ufni.
Właściciele zdystansowanych psów to świetni kumple, ale podchodzą do nowych znajomości z właściwą sobie rezerwą. Potrzebują dużo czasu, aby komuś zaufać. Czasem sprawiają wrażenie chłodnych i nieprzystępnych.

cesar millan zaklinacz psówPrzyjazny versus agresywny
Właściciele przyjaznych psów są uznawani za życzliwych, pomocnych i otwartych ludzi. Przyjazne psy są towarzyskie, dlatego również ich panowie uwielbiają spotkania ze znajomymi i poznawanie nowych ludzi. W weekendowe wieczory zazwyczaj znajdziemy ich w zatłoczonym barze.
Psy agresywne natomiast wolą spędzać czas w samotności. Ich właścicieli postrzega się jako antyspołecznych i porywczych. Wolą spędzić czas w towarzystwie kilku wybranych znajomych, którzy jeszcze, do pewnego stopnia, akceptują ich dziwactwa.

Zastanów się teraz nad następującym pytaniem: czy kiedykolwiek oceniano twoją osobowość na podstawie zachowania psa, z którym wychodzisz na codzienny spacer, a może ty sam postrzegałeś w ten sposób właścicieli czworonogów? Cesar radzi, aby już na samym początku wybrać takiego psa, który w zachowaniu przypomina nas samych – należy bowiem liczyć się z tym, że pies bynajmniej nie dostosuje się do naszego sposobu bycia. To my musimy znaleźć takiego czworonoga, którego osobowość jest zbliżona do naszej.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *