Jak uszczęśliwić psa - Cesar Milan

7 powodów, dla których warto adoptować starszego psa

pobraneWedług większości weterynarzy, psa określa się mianem „seniora”, gdy osiągnie on wiek 7 lat. Na tę kategoryzacją wpływ ma jednak wielkość zwierzęcia. Mniejsze psy dojrzewają wolniej niż te większe.

Zdrowych i aktywnych psów seniorów pełno jest w schroniskach. Warto zatem zastanowić się nad ich przygarnięciem.

Kiedy wpadniesz na pomysł zaadoptowania psa, weź pod uwagę także te starsze. Z wielu powodów psy seniorzy okazują się świetnymi towarzyszami.

1. Starsze psy przebywające w schroniskach potrzebują domu tak samo jak młodsze. Przecież wiele z nich miało kiedyś kochających ich opiekunów. Z jakiegoś jednak powodu oddano je i pozostawiono w schronisku. Pies senior, podobnie jak szczeniak, to lojalny i wspaniały przyjaciel człowieka.

2. Adoptowanie psa seniora może uratować mu życie. Wiele osób, myśląc o przygarnięciu psa, wybiera szczeniaki, często zupełnie ignorując możliwość wzięcia do domu zwierzęcia mającego ponad 5 lat. Schroniska są zatłoczone i, niestety, starsze psy jako pierwsze poddaje się eutanazji, jeśli szybko nie znajdzie się dla nich nowego domu. Adoptując psa seniora, nie tylko dajesz mu szansę na lepszą egzystencję, ale ratujesz go także przed przedwczesną śmiercią.

3. Starsze psy wcale nie muszą być problematyczne, jak to się niektórym wydaje. Psy seniorzy opuszczają swoje domy z wielu powodów, które zwykle nie mają nic wspólnego z kwestiami behawioralnymi lub z temperamentem zwierzęcia. Bardziej chodzi tu o nastawienie samych właścicieli: opieka nad psem zaczyna ich nudzić, rozwijają się u nich stany alergiczne wywołane sierścią pupila, umierają, rodzi im się dziecko, tracą pracę lub ją zmieniają, przeprowadzają się itd. Psy seniorzy potrzebują nowego domu równie mocno co szczeniaki, a niejednokrotnie okazują się wspaniałymi towarzyszami człowieka.

4. Starsze psy zazwyczaj są już wytrenowane i rozumieją przynajmniej podstawowe komendy. Większość psów seniorów zna takie podstawowe komendy, jak: „siedź”, „wstań”, „chodź tu” oraz „leżeć”. Przygarnięcie takiego zwierzęcia oszczędzi ci mnóstwa czasu i energii, które zazwyczaj musimy poświęcić na szkolenie szczeniaka.

pobrane (1)5. Psa seniora możesz nauczyć nowych sztuczek. Psy trenować można w każdym wieku, a te starsze są równie inteligentne co młodsze. Poza tym pies senior dłużej skupia się na wykonywaniu danej czynności niż szczeniak.

6. Starsze psy są spokojniejsze i mają niższy poziom energii niż młodsze. Dorosły pies dojrzał i ma już wyrobiony charakter, dzięki czemu łatwiej ci będzie podjąć decyzję co do tego, czy zwierzę dopasuje się do nowego otoczenia, jakim jest twój dom. Poza tym, w przeciwieństwie do szczeniaków, którym dopiero wyrastają zęby, pies senior nie zniszczy ci cennych przedmiotów. Co więcej, z uwagi na niższy poziom energii, świetnie sprawdzi się jako kompan do zabawy dla małych dzieci.

7. Ze starszym pies dogadasz się od razu. W przeciwieństwie do szczeniaka, który wymaga intensywnego treningu, pies senior najczęściej już wie, jak ma się zachować na spacerze, a także jak aportować. Dorosły pies to świetny partner, z którym można wspólnie uprawiać sport; to także lojalny towarzysz, który nigdy cię nie zawiedzie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Blogger.com
  • co-robie
  • email
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • RSS

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *